Volunteers who served in Bulgaria

From Peace Corps Wiki

(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
(โ†’2002)
Line 81: Line 81:
==2001==
==2001==
[[Becky Kranch]]<br>
[[Becky Kranch]]<br>
 +
        [Jacob Cinnamon]]<br>
[[Erika Ersland]]<br>
[[Erika Ersland]]<br>
[[Judith Ahrens ]]<br>
[[Judith Ahrens ]]<br>
Line 87: Line 88:
[[Rel Davis]]<br>
[[Rel Davis]]<br>
[[Sarah Cook]]<br>
[[Sarah Cook]]<br>
-
[[Douglas J Kramer]]<br>
+
        [[Douglas J Kramer]]<br>
[[Gail Shulimson]]
[[Gail Shulimson]]

Revision as of 17:12, 28 May 2011


Volunteers in the following chart have information in the PCwiki:

Started service in Ended service in Name of community was Name of region was Served in sector Primary assignment was
Kevin Copley 2449718.51995 2450449.51997 Dimitrovgrad Education English Teacher/Training (TEFL)
Ailish Zompa 2449718.51995 2450449.51997 Kyustendil Kyustendil Education
Jamy Bond 2449718.51995
Heather Leet 2450814.51998 2451544.52000 Silistra Education
Beth Hain 2450814.51998 2451544.52000 Kardjali Kardzhali Business
Christopher J. Elbich 2451179.51999 2452275.52002 Smilyan Smolyan Education
Krista Harmon 2451179.51999 2451910.52001 Pernik Pernik Education
Hillary Colter 2451179.51999 2451910.52001 Velingrad Pazardzhik Education
Heidi Gorman 2451544.52000 2452275.52002 Botevgrad Sofia Education
Alan Wittbecker 2451544.52000
Julie Odland 2451544.52000 2452275.52002 Pazardzhik Pazardzhik Education
Lysle Baker (Lindenschmidt) 2451544.52000 2452275.52002 Bankso/Dimitrovgrad Education English Teacher/Training (TEFL)
Douglas J Kramer 2451910.52001
2005
2452640.52003
2007
Alitos
Iloilo
Burgas
Western Visayas
Business
Judith Ahrens 2451910.52001 2452640.52003 Alitos Burgas Business Fisheries Fresh
National Park Management
NGO Development
Bruce McDonald 2452275.52002 2453005.52004 Pazardzhik Pazardzhik Education
Susan Megy 2452640.52003
Toni Schneider 2453371.52005 2454101.52007 Pernik Pernik
Kristen M. Ritter 2453736.52006 2454466.52008 Razlog Blagoevgrad
Jim Guittard 2453736.52006 2454466.52008 Pernik Pernik Education
Leonard Zimmerman 2454101.52007 2454832.52009 Shumen Education
Barbara Knittel 2454101.52007 2454832.52009 Dupnitsa Kyustendil
Ursula Kirk 2454832.52009 2455562.52011 Samokov Business
Laura Bruner 2454832.52009 2455562.52011 Karnobat Education
Jon Schmidt 2454832.52009 2455562.52011 Yagodina Business
Mathew Piscitelli 2454832.52009 2455562.52011 Kraynitsi Education
Jared Golub 2454832.52009 2455562.52011 Hayredin Education
Whitney Aster 2454832.52009 2455562.52011 Mezdra Education
Anna Turosky 2454832.52009 2455562.52011 Orizare Education
Carolyn Bohm 2454832.52009 2455197.52010 Elin Pelin Education
Kay Hannahan 2454832.52009 2455562.52011 Gorno Dryanovo Education
Charles Baynes 2454832.52009 2455562.52011 Malchika Business
Daniel Baker-Smith 2454832.52009 2455562.52011 Pordim Youth
Jesse Ruffes 2454832.52009 2455562.52011 Veliko Tarnovo Education
Anne Andrews 2454832.52009 2455197.52010 Kazanlak Youth
Chris Callaghan 2454832.52009 2455927.52012 Burgas Business
Dan Sarles 2454832.52009 2455562.52011 Selcha Business
Brian Steger 2454832.52009 2455927.52012 Slivnitsa Education
Mike Lynch 2454832.52009 2455562.52011 Plovdiv Business
Chris Voerg-Jones 2454832.52009 2455562.52011 Tryavna Youth
Jacob Hellenkamp 2454832.52009 2455562.52011 Dimitrovgrad Youth
Joe Reid 2454832.52009 2455562.52011 Kitanchevo Business
Stephanie Dunnam 2454832.52009 2455562.52011 Grozdyovo Education
Cory Olson 2454832.52009 2455562.52011 Polsko Kolsovo Education
Tricia Terrones 2454832.52009 2455562.52011 Lyaskovets Business
Rafael Aguilar 2454832.52009 2455927.52012 Bregovo Education
Ashley Stanard 2454832.52009 2455562.52011 Dolna Banya Youth
Diana Lian 2454832.52009 2455562.52011 Lom Education
Vanessa Raymond 2454832.52009 2455562.52011 Yambol Business
Tyler Hurley 2454832.52009 2455562.52011 Pavlikeni Education
James Gholson 2454832.52009 2455562.52011 Byala Slatina Education
Felicia Bivens 2454832.52009 2455927.52012 Dragoman Business
Sarah Shanebeck 2454832.52009 2455562.52011 Karlovo
Vedrare
Education
Youth
Caitlin Robinson 2454832.52009 2455562.52011 Dolno Draglishte Youth
Rory Nolan 2454832.52009 2455562.52011 Koynare Business
Scott Fergus 2454832.52009 2455562.52011 Zlatograd Youth
Zack Yap 2454832.52009 2455562.52011 Septemvri
Varvara
Education
Joshua Andrews 2454832.52009 2455197.52010 Kazanlak Education
Nathaniel Broekman 2454832.52009 2455562.52011 Yambol Education
Ryan Cairns 2454832.52009 2455562.52011 Belene Business
Jill DeRose 2454832.52009 2455562.52011 Kostinbrod Education
Karina Strange 2454832.52009 2455562.52011 Seidol
Etropole
Education
Greg Davidson 2454832.52009 2455562.52011 Shabla Business
Albin Sikora 2454832.52009 2455562.52011 Startsevo Education
Anna O'Neil 2454832.52009 2455562.52011 Vladimirovtsi Education
Janelle Matzdorf 2454832.52009 2455562.52011 Turgovishte Youth
Lynn Lynch 2454832.52009 2455562.52011 Plovdiv Education
Kenneth Johnson 2454832.52009 2455562.52011 Dryanovo Business
Alison Beitelspacher 2454832.52009 2455562.52011 Haskovo Education
Phillip Snedegar 2454832.52009 2455562.52011 Pravets Youth
Emmy Hepper 2454832.52009 2455562.52011 Nikola Kozlevo Education
Erin Raleigh 2454832.52009 2455562.52011 Klisura Business
Elani Gonzales 2454832.52009 2455562.52011 Strazhitsa Education
Hazel Powell 2454832.52009 2455562.52011 Montana Education


a

Contents

1991

Ann Hartman
Brent Stacy Sanders
Carol Rasmussen Schramm
Edward W. Jackson
Matthew Brown

1992

Larrry G.Day
Sanford Alberts

1993

Jacqueline Mohalley Snedeker
Jenny Avritt
Melanie Egli
Mike Brennan
Stephanie Humphries

1994

Anissa Paulsen
Eric Matza
James
Jennifer Coakwell-Morya
Mary Margaret Popova
Patrick McClung
Ty Wilson

1995

Ailish Zompa
Charles Golitko
Dean M. Cicciarelli
Eric Jones
Heather Almer
Jamy Bond
Paul Swider
William O. Ludwig

1996

Angela Kazmierski
Brook Dorcey
laurie travis

1997

Carol E. Arnold
Heather Huston
Jeremy Salucka
Jill Weseman
Julie K. Grygiel
Kenneth J. Arnold
Paul M. Snow
Shane Jacobs
Will Koch

1998

Beth Hain
maria cumero
mary h smarr
Stephanie Lindenbaum
Julie Roemele
Geoffrey Simard

1999

Christoper J. Leintz
Geoffrey Long
Hayden Aaronson
hillary Colter
Kate Ross
Kimberly Flowers
Kristin Noelle Fredriksson
Christopher J. Elbich

2000

[ [Ronnie Gabriel]] Alan Wittbecker
Anna Fleming Sparks
Christyann Helm
Heidi Gorman
Jason Stowe
Julie Odland
Laura Middaugh
Lysle Lindenschmidt
Rachel Evenson
robert trimble
Diane Dodd

2001

Becky Kranch

       [Jacob Cinnamon]]

Erika Ersland
Judith Ahrens
kelly sloan
Rani A Bhattacharyya
Rel Davis
Sarah Cook

       Douglas J Kramer

Gail Shulimson

2002

Dave Elmstrom
Kevin Elliott
Bruce McDonald
Greg Nalencz

2003

Christen Marie O'Brien
Susan Megy

2004

Don Sims

2005

melody jones

Source

Peace Corps Online Directory of Bulgaria RPCVs

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Tell Your Friends
Navigation
Peace Corps News
Timelines
Country Information
Groups
Help
About
Toolbox